Ruski državni medij RT, kojeg su Sjedinjene Američke Države optužile da pokušava utjecati na njihove predsjedničke izbore, nastavit će raditi na Zapadu zaobilazeći sva ograničenja ili sankcije, potvrdila je glavna urednica.
Sjedinjene Države podigle su u srijedu optužbe za pranje novca protiv dvoje zaposlenika RT-a zbog, kako su dužnosnici rekli, angažiranja američke kompanije za proizvodnju internetskog sadržaja kako bi se utjecalo na izbore 2024. godine.
Sjedinjene Države također su najavile akcije protiv RT-a, uključujući glavnu urednicu Margaritu Simonyan, nazvavši je “centralnom figurom u pokušajima zlonamjernog utjecaja ruske vlade”.
[the_ad_placement id=”u-sadrzaj”]
Simonyan je na RT-u kazala da Zapad razbija mrežu od 2014. godine, kada je Rusija jednostrano anektirala Krim, a snažnije od početka 2022. godine kada je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu i pokušava spriječiti RT da djeluje kao “normalna novinarska organizacija”.
– Ostali smo u tim zemljama, tamo smo radili i radit ćemo tamo – samo ne sada pravolinijski. Nastavit ćemo to činiti koliko god budemo mogli, zasad nam ide. Zatvore nam ulaz, a mi ćemo proći kroz prozor – kazala je Simonyan.
Visoki dužnosnik američke obavještajne službe rekao je da RT koristi američke i druge ličnosti kako bi pokušao pridobiti američke glasače da podrže republikanskog predsjedničkog kandidata i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa u odnosu na njegovu demokratsku suparnicu potpredsjednicu Kamalu Harris.
Rusija je od 2022. godine potisnula gotovo sve preostale nezavisne domaće medije, uglavnom zbog odstupanja od izvještavanja po vladinim pravilima o ratu u Ukrajini, i zabranila djelovanje brojnim zapadnim novinarima.
Obećala je osvetiti se američkim medijima zbog akcija protiv RT-a, proširujući rastući popis ograničenja u Rusiji i na Zapadu. U junu je Rusija saopćila da prekida emitiranje 81 medija iz Evropske unije u znak odmazde za sličnu zabranu EU-a nekoliko ruskih medija.
Simonyan je kazala da bi sve američke medije trebalo izbaciti iz Rusije i da bi glavne američke mreže društvenih medija – kao što su Alphabet, YouTube i Meta trebale biti zamijenjene u Rusiji zbog njihovog utjecaja tamo.
– Moramo napraviti konačni, ozbiljan iskorak kako bi naše stranice bile potpuno konkurentne i bolje, kako bi one mogle zamijeniti te i kako bismo ih izbacili odavde – rekla je.
Instagram je zabranjen u Rusiji, ali mu se još uvijek može pristupiti pomoću VPN softvera. YouTube, najpopularnija video platforma u Rusiji, i dalje je dostupna, iako je pristup prošlog mjeseca bio znatno sporiji.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.