Vlada Republike Srpske (RS) je prihvatila prijedlog za uvođenje jedinstvenog europskog broja za hitne slučajeve “112” u Bosni i Hercegovini.
Ova odluka predstavlja važan korak prema standardizaciji hitnih službi u zemlji.
Pored toga, na sjednici su prihvaćene i informacije o cijeni transporta prirodnog gasa te o prednacrtima zakona o elektronskim medijima i o transparentnosti vlasništva nad medijima u BiH.
Vlada je podržala daljnje sudjelovanje predstavnika RS u radnoj grupi za pripremu ovih zakona i zadužila relevantna ministarstva za implementaciju zaključaka.
”Vlada je zadužila Ministarstvo prometa i veza da u suradnji s Glavnim tajništvom Vlade RS predloži kandidate za člana i zamjenskog člana radne grupe za pripremu Prednacrta zakona o transparentnosti vlasništva nad medijima u BiH” – piše u saopćenju.
Zašto je ovo uopće bitno?
Pozivom na broj 112 prijavljuje se nesreća, prijetnja po imovinu i život. Pozivni centar bi bio jedinstveni centar za sve vrste vanrednih situacija. Broj se može koristiti u slučaju potrebe za hitnom pomoći, vatrogascima, policijom, gorskom službom spašavanja i slično. Osim za građane, broj ima prednosti i za službe jer bi operateri centra 112 bili ulazni filter za pozive pa se službama ne bi prosljeđivali nevažni pozivi, dupli ili lažni pozivi i slično.
“Sada postoji broj 121 za civilnu zaštitu, ali on nije digitaliziran pa će čovjek u centru primiti poziv, on potom nazove nekoga i tako se gubi dragocjeno vrijeme. Evropski broj 112 sve skraćuje, poziv se odmah preusmjerava, a u fazi intervencije služba može slušati dodatne upute. Poziv bi bio besplatan pa ne bi bilo bitno imate li kredita na svom mobitelu ili ne”, kazao je Brković.
U slučaju broja 112 operativac bi povezao osobu s najbližim centrom koji u datom trenutku može pružiti pomoć i u krajnjem slučaju spasiti ljudski život. Često se desi da prilikom nesreće dolazi do konfuzije o tome koji je medicinski centar zadužen za koje područje, a posebno u ruralnim predjelima i zimskim centrima. To bi se riješilo uvođenjem broja 112.
Evropa to traži
Ambasade evropskih zemalja u BiH za svoje državljane često traže informacije i doslovno lutaju u slučaju potrebe za policijom i hitnom pomoći.
Evropska komisija na BiH od 2013. vrši pritisak u vezi s ovim pitanjem, a 2018. godine je Odbor za stabilizaciju i pridruživanje zaključio da je jedinstveni broj potreban na cijeloj teritoriji BiH. Hrvatska je uvela broj 112, Srbija je u fazi uvođenja broja, a Crna Gora i Makedonija ga uveliko koriste. Mi ostajemo jedina zemlja koja bez razloga ne implementira taj broj.
“Evropska komisija je osigurala dva miliona eura za projekt uvođenja broja i on bi išao entitetima. Vlada FBiH je u svom budžetu odredila sredstva, jer je Parlament FBiH zadužio Vladu još 2016. godine. Problem je što i ovo prati političko uređenje, pa bi svaki kanton mogao dobiti svoj centar, a u Evropi je to pojednostavljeno i svedeno na jedan centar. Ali nije nužno da svaki kanton ima svoj centar, mogu se organizovati da, recimo, jedan centar postoji za dva ili tri kantona.
Izraženi stavovi i mišljenja u tekstovima su isključivo autorski i ne odražavaju nužno stavove uredništva ili vlasnika Balkan X portala.